top of page
  • w-facebook

W Strzelnicy 21 marca odbyła się uroczystość "powitania wiosny". Z tej okazji postanowiliśmy przyłączyć się do obchodów i zaprezentować Światowy Dzień Wody  (22 marca). Na początku przedstawiliśmy kilka istotnych informacji dotyczących wody i jej zużywania:

  1. Statystyczny Polak każdego dnia zużywa 150 litrów wody. Z tego tylko 1-2 litry wypija, a resztę, czyli 148 litrów wylewa do kanalizacji.

  2. W niektórych krajach afrykańskich kobiety   aby dojść po wodę do najbliższej studni idą aż 6 godzin – większość dnia.

  3. Średnio, na jedną kąpiel w wannie zużywamy około 110 litrów wody a na prysznic 8 litrów.

  4. 75 % naszej planety to woda, jednak tylko 3% to woda słodka.

Musimy chronić niewielkie zasoby słodkiej wody, dlatego również przedstawiliśmy jak w prosty sposób każdy z nas może zaoszczędzić chociaż kilka kropel wody:

  1. Zamiast kąpać się w wannie pełnej wody możemy zapełnić ją  do połowy lub wziąć prysznic oszczędzając przy tym około 60 litrów wody.

  2. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Na pewno zaoszczędzisz wiele kropel.

  3. Wykorzystuj deszczówkę do nawadniania ogrodu.

  4. Nie spuszczaj wody za każdym razem kiedy wrzucisz do toalety kawałek papieru, śmieci czy chusteczkę.

Nasza pierwsza misja.
Anchor 1

1 ​km

10km

Kolejne, muzyczne wyzwanie.

20km

Działanie pestycydów zbadane.

Dnia 7 kwietnia przeprowadziliśmy w naszej szkole debatę, ankietę wśród uczniów, przedstawiliśmy podstawowe fakty o pestycydach, argumenty za i przeciw ich używania oraz odpowiedzieliśmy na 4 pytania zawarte w zadaniu.

W debacie wzięło udział ok. 30 uczniów, natomiast w ankiecie ok. 100. Wszystko zamieściliśmy na gazetce oraz daliśmy możliwość, aby każdy wyraził swoją opinię czy jest za używaniem pestycydów czy jest przeciwko.

"Każdy człowiek wie, wody nie marnuje się"

 

Naszym kolejnym wyzwaniem był "wodny rap". Ułożyliśmy piosenkę w rytmie rap na temat czystej wody oraz jej znaczeniu dla wszystkich. Poprzez muzykę chcemy zachęcić wszystkich do dbania o wodę. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z naszym przesłaniem.  

30km

Sprawiedliwy handel.

Dnia 8 kwietnia wykonaliśmy kolejne zadanie dotyczące sprawiedliwego handlu. Wykonaliśmy mapę świata, zaznaczyliśmy na niej pochodzenie różnych produktów oraz dostęp do wody pitnej w różnych zakątkach świata. Porozmawialiśmy i przedstawiliśmy to grupie młodzieży, przedstawiając m.in. czym jest sprawiedliwy handel i jakie są jego najważniejsze zadania. Dodatkowo upiekliśmy babeczki zdobione niebieskim lukrem, mającym przypominać o naszym projekcie i sprzedawaliśmy je w szkole. Zebrane pieniądze (85zł) przeznaczyliśmy na cel charytatywny: dla Polskiej Akcji Humanitarnej, na potrzeby związane z „Dostępem do wody i godnych warunków sanitarnych”.

Ostatnio wybraliśmy się do kościerskiego centrum uzdatniania wody. Tam dowiedzieliśmy się wiele o oczyszczaniu wody w naszym mieście. Mamy świadomość jak jest ona oczyszczana, ile jest potrzebne energii do uzdatnienia wody oraz ile kosztuje to pracy. Z tą wiedzą podzieliliśmy się także z uczniami naszej szkoły zawieszając kilka istotnych informacji na gazetkę. Jest to woda głębinowa pochodząca z okresu plejstocenu, która znajduje się na głębokości ok. 40-60 metrów. Aby uzyskać i odprowadzić 1000m3 wody, emitujemy do atmosfery 1 tonę dwutlenku węgla.  Kościerzyna zużywa miesięcznie 85000-90000 m3 wody, więc produkuje od 85 do 90 ton tego gazu. W naszym mieście woda jest uzdatniana nie przez chlor, lecz przez lampy UV.  8 kwietnia przeprowadziliśmy w naszej szkole doświadczenie, które miało na celu przedstawienie różnych sposobów oczyszczania brudnej wody. Najskuteczniejszym sposobem okazało się oczyszczanie jej, poprzez ustawienie wody brudnej na podwyższeniu i włożeniu sznurówki. Brud wsiąknął w sznurówkę, a czysta woda spłynęła do drugiej szklanki. Pokrótce przedstawiliśmy uczniom w naszej szkole jak ważna jest woda oraz ile potrzebuje nakładu pracy, aby znaleźć się w naszych domach.

40km

Oczyść tę wodę. 

Naszym kolejnym celem było wykonanie kolażu pt. „Powódź”. Podczas wykonywania pracy a także zbierania niezbędnych informacji, poznaliśmy wiele ciekawych faktów o powodzi i skutkach, zanieczyszczeniach  powodziowych oraz użyźnianiu gleby na skutek powodzi.  Najczęstszą przyczyną powodzi jest  wezbranie wód rzecznych. Skutki powodzi są bardzo negatywne dla nas i dla naszego środowiska, to m.in. zalane grunty uprawne, zagrożenia epidemiologiczne a także utrata  życia ludzi i zwierząt. Te wszystkie czynniki wiążą się także z kosztami  dla gospodarki i lokalnej ludności.  Można przyczynić się do zmniejszenia efektów powodzi: stosując umacnianie brzegów poprzez nasadzania roślin, pogłębianie koryta rzeki oraz  dbałość o czystość rzek. W naszej miejscowości – Kościerzynie powódź, którą pamiętają nasi dziadkowie oraz rodzice miała miejsce  6-7 lipca 1998 r. Na skutek obfitych opadów wylała miejscowa rzeka Bibrowa.

50km

Kolaż powódź.

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W naszej miejscowości- Kościerzynie, odbyły się obchody powiatowe zorganizowane przez Ligę Ochrony Przyrody. Z tej okazji zorganizowano barwny przemarsz ulicami miasta oraz festyn.  Nasz zespół- „ Badacze każdej kropli” także uczestniczył w tych obchodach. Wspólnie zaprezentowaliśmy nasze ukończone misje, a także wspomnieliśmy o programie „Badacz wody” i naszym zespole oraz jego misji – oszczędzania wody.  Przygotowaliśmy też stoisko, na którym pokazywaliśmy innym różne organizmy, które możemy spotkać w wodzie.  Nasza grupa przeprowadziła także ankiety związane z oszczędzaniem wody. Ankiety wypełniło 60 uczestników obchodów.  Większość zapytanych przez nas osób zadeklarowała, że oszczędza wodę (m.in. poprzez zbieranie deszczówki, branie kąpieli w niepełnej wannie wody), jednak tylko część z nich oświadczyła, że byłaby w stanie w ciągu dnia zużyć jedynie 40l wody (tak jak w niektórych krajach afrykańskich).

60km

Światowy Dzień Ziemi

Podczas naszego kolejnego wyzwania – „ Dzień z życia”  wcieliliśmy się w obywateli różnych państw: Urugwaju, Stanów Zjednoczonych, Indii, Wielkiej Brytanii oraz Ghany. W niektórych z tych państw wody jest pod dostatkiem, a w niektórych jest jej bardzo mało, dlatego każdy z nas musiał rozdzielić swój dzienny przydział wody tak, aby wystarczyło jej na cały dzień.  Obywatele Ghany, Urugwaju i Indii posiadali bardzo mało wody. Musieli rozdzielić ją na całą rodzinę i bardzo długo szli, aby dotrzeć do studni. Przedstawiciele tych krajów najwięcej zużyli na prysznic oraz pomoc innym poprzez podzielenie się swoją wodą. Dla naszych badaczy każdej kropli  było to trudne zadanie, ponieważ ilość wody była bardzo mała w porównaniu do ilości wody, którą mamy w Polsce. Przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych mieli więcej wody, nie musieli chodzić do studni, ponieważ wodę czerpali z kranów. Korzystali z wody bez ograniczeń, marnowali ją  i nie musieli jej oszczędzać, było to bardzo łatwe zadanie, jednak musimy pamiętać żeby oszczędzać wodę zawsze, bo może w końcu zabraknąć jej wszystkim. Wykonaliśmy także kulę ziemską. Wystawa znajdowała się w szkolnym holu. Każdy mógł przyczepić deklaracje na temat oszczędzania wody, które wcześniej wspólnie przygotowaliśmy. Zadanie było bardzo ciekawe, uświadomiło nas, o przydziale wody na mieszkańców wielu kontynentów.

70km

Dzień z życia.

Dnia  14 maja 2016 roku na kościerskim  rynku  odbyły  się obchody Światowego Dnia Energii. Oprócz licznych atrakcji takich jak pokaz mody ekologicznej czy występy artystyczne, szkoły przygotowały stoiska edukacyjne. W to wydarzenie zaangażował się także nasz zespół „Badacze każdej kropli”.  Przygotowaliśmy wystawę z naszych plakatów, które wykonaliśmy na potrzeby poprzednich zadań oraz przedstawiliśmy dokładnie wykonane przez nas przedsięwzięcia. Omówiliśmy także fakty o wodzie, które poznaliśmy podczas wykonywania tych zadań. Ponadto rozdawaliśmy uczestnikom tego wydarzenia dwie ankiety. Jedna dotyczyła oszczędzania wody, natomiast druga używania pestycydów. Większość osób, które zapytaliśmy wypowiedziała się, że oszczędzają wodę oraz są przeciw stosowaniu pestycydów.

80km

Dzień energii.

90km

X oznacza kroplę.

Podczas działalności naszego zespołu- „Badaczy każdej kropli” zorganizowaliśmy konkursy związane z najważniejszą dla naszego życia cieczą.

Pierwszą kategorią był konkurs dla klas „0” i  „I” szkoły podstawowej. Chętni uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę na temat wody i żyjących w niej organizmach. Wielu uczniów zgłosiło się do tego konkursu, jednak musieliśmy wybrać najlepszych, choć nie zabrakło wyróżnień i nagród pocieszenia za wykonanie i zaangażowanie.

Kolejny konkurs skierowany był dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej- konkurs fotograficzny pt. „Zbiorniki wodne  w naszej okolicy”. Wyłoniliśmy laureatkę która oddała aż 5 zdjęć przedstawiających w piękny sposób zbiorniki wodne.

Klasy I-II gimnazjum mogły za to wykazać się wiedzą w quizie ekologicznym pt. „Woda, jej mieszkańcy i zagrożenia”. W konkursie wzięło udział wielu uczniów. Najlepsi  zmierzyli się ze sobą w finałowej rundzie i… wygrali najlepsi.

 Nagrody wręczyliśmy podczas trwania zorganizowanego przez nas festiwalu wody. Zwycięzcy otrzymali od nas karnety na kościerski basen oraz dyplomy. Wykonaliśmy także wystawę z najlepszych prac konkursowych, która obecnie znajduję się w szkolnym holu.

100km

Wodne konkursy.

Kolejna misja, którą przeprowadziliśmy dotyczyła tajemniczej wody. Podczas realizacji tej misji dowiedzieliśmy się wiele niezbędnych informacji na temat wody.Tajemnicza woda ukryta jest wszędzie. Możemy oszczędzać ją nawet jej nie widząc: picie herbaty zamiast kawy, drukowanie obustronnie, oddawanie makulatury, baterii, recykling, warzywa zamiast mięsa to zaoszczędzenie ogromnej sumy wody. Na terenie naszej szkoły znaleźliśmy wiele przedmiotów zawierających tajemniczą wodę przykładem jest choćby drukarka. Na tych urządzeniach za zgodą nauczycieli przykleiliśmy deklarację: „Aby oszczędzać wodę będę drukować obustronnie. W naszej szkole znajduje się także punkt oddawania makulatury, puszek i zużytych baterii. Odwiedziliśmy to miejsce, i jak się okazało wielu uczniów w tym osoby z naszego zespołu regularnie oddaje w to miejsce wymienione rzeczy.  Wykonaliśmy także plakat zamieszczony na naszej gazetce, w holu szkolnym informujący o przedmiotach zawierających tajemniczą wodę. Przygotowaliśmy także mapkę w postaci gry planszowej.Układając pytania na temat tajemniczej wody wiele się o niej dowiedzieliśmy.Udało nam się także namówić nauczycieli żeby chociaż od czasu do czasu zrezygnowali z jednej filiżanki kawy- ratując sporą ilość kropel wody.

110km

Festiwal Wody.

120km

W piątek zorganizowaliśmy wybieg mody. Nasz wybieg nie polegał tylko na przejściu się i pokazaniu najnowszych trendów. To całkiem coś innego. Podczas naszego wybiegu omawialiśmy sprawy, które łączą wodę z ubraniami, pokazaliśmy ile wody potrzebne jest do produkcji naszych ubrań oraz co można zrobić w sprawie tajemniczej wody zmarnowanej w ubraniach. Wiele zaproszonych nie wiedziało że tyle wody zostaje zmarnowanej kiedy wyrzucamy nasze ciuchy. Zaproponowaliśmy także wymianę własnych rzeczy z koleżankami lub kolegami. To dobry osób oszczędzania wody, jednak niewiele osób chciało wymienić się swoimi rzeczami. Lepszym rozwiązaniem okazało się oddawanie nieużywanych już ubrań potrzebującym, na co udało nam się namówić więcej osób.

Modna woda.

Dokładamy wszelkich starań, żeby woda nie była przez nas marnowana! Zadanie- wodne warsztaty potwierdza to zdanie. W piątek przygotowaliśmy lekcję dla uczniów naszej szkoły na temat wody. Zaprosiliśmy klasę „V” na 45-minutową lekcję na temat wody, aby uświadomić uczniów jak jest ona ważna. Oczywiście nasze wykłady nie były długim i nudnym spotkaniem ale wesołymi, pełnymi atrakcji warsztatami, dzięki którym mamy nadzieję uczniowie wiele wyniosą i przekażą zdobytą wiedzę innym. Przeprowadziliśmy kalambury, zadawaliśmy pytania, rozmawialiśmy na temat wody w naszym życiu. Aby potwierdzić, że nasze ćwiczenia nie poszły na marne każdy uczestnik złożył deklarację „Ratownika każdej kropli”- czyli odbił ślad swojego kciuka na planszy. Wielu uczniów wspominało, że już od dawna oszczędza wodę. Mamy nadzieję że niedługo wszyscy uczniowie naszej szkoły będą mogli powiedzieć to samo. Wygrana drużyna otrzymała nagrody, a przegrani nagrody pocieszenia. Uczniowie jak i nauczyciele byli zadowoleni z tego spotkania. Pokazaliśmy, że w ciekawy sposób można porozmawiać o bardzo ważnej sprawie.

130km

Wodne warsztaty.

Nasz Festiwal Wody odbył się 09.06.2016r. Od godziny 16:00 do 19:00 można było przychodzić na nasze stoisko, które znajdowało się za budynkiem naszej szkoły. Wszyscy badacze wzięli czynne udział w przygotowaniach. Naszą grupę wyróżniał ogromny plakat z logo naszego zespołu. Do naszych stoisk przychodzili uczniowie  naszej szkoły ale też  dorośli i starsi. Na naszym stoisku można było wysłuchać informacji na temat pestycydów i wypowiedzieć się na ich temat: czy jesteśmy za, czy przeciw ich zastosowaniu. Posiadaliśmy również ogromną grę planszową. Podczas zabawy w grę dzieci odpowiadały na pytania związane z wodą i jej oszczędzaniem, dowiadywały się wielu nowych wiadomości. Samodzielnie przygotowaliśmy  także drugą grę planszową 3D. Gra ta podzielona była na 4 strefy: pustynię, ocean, łazienkę oraz miasto. Podczas podróży na zawodnika czekały pytania oraz niespodziewanie problemy. Tutaj, jak i w poprzedniej grze wygrana osoba otrzymywała nagrodę a pozostali nagrody pocieszenia. Końcowym elementem naszej wystawy były wyróżniające się deklaracje- deklaracje „Ratownika każdej kropli”. Kto zapewnił że będzie lub oszczędza już wodę mógł odcisnąć swój palec na brystolu. Podczas Festiwalu Wody ogłosiliśmy także wyniki konkursów, które zorganizowaliśmy podczas naszej pracy: konkurs plastyczny dla klas „0” i „I”, konkurs fotograficzny dla klas „IV’ - „VI” pt. „Zbiorniki wodne w naszej okolicy” oraz quiz ekologiczny pt. „Woda jej mieszkańcy i zagrożenia”. Nagrodą dla laureatów były karnety na nasz kościerski basen.

Naszym kolejnym zadaniem był „Spragniony papier”. Wykonywanie tego wyzwania zaczęliśmy od pozyskania informacji z sekretariatu o zużywanym papierze w naszej szkole. Dowiedzieliśmy się, że nasza szkoła zużywa 18 ryz papieru miesięcznie. Jest to bardzo duża ilość zmarnowanej wody . Z tego powodu zaczęliśmy dyskutować o tym, co by można było zrobić, by zmniejszyć zużycie papieru chociażby o 10%. Po zaciekłej dyskusji przystąpiliśmy do organizowania drobnej kampanii zachęcającej do oszczędzania papieru. Z tego powodu przygotowaliśmy plakat ze sposobami na oszczędzanie papieru i  zajęcia  na ten temat przeprowadziliśmy  w klasie. Ponadto przygotowaliśmy karteczki z napisem „Drukuj dwustronnie”, które przyczepiliśmy na ścianie w miejscach , gdzie są drukarki.

140km

Spragniony papier.

150km

Pompuj, pompuj!

Zbudowanie pompy wodnej to trudne zadanie, aby dobrze je wykonać na naszych spotkaniach rozmawialiśmy jak to zadanie wykonać. Omawialiśmy różne zagadnienia na temat wody:  jej wydobywania, oczyszczania oraz zanieczyszczeniach. Przeglądaliśmy konstrukcje pomp, aż zabraliśmy się do zbudowania naszej. Praca była ciężka jednak wspólnymi siłami udało nam się skonstruować aż dwie pompy. Najlepszym rozwiązaniem okazała się pompa ssąco-tłocząca. Wykorzystaliśmy także informacje z naszej wizyty w centrum uzdatniania wody. W naszym mieście wykorzystywana jest woda głębinowa wydobywana za pomocą pomp.

160km

Wodny deptak.

Woda w życiu codziennym- właśnie w takich zwykłych sytuacjach możemy ograniczyć zużycie wody i ją oszczędzić. W szkole jak i w domu popełniamy podobne błędy, dlatego chcemy udzielić uczniom kilku wskazówek i rad na temat ochrony wody. Uczniom i nauczycielom rozdaliśmy ankiety dotyczące wykorzystywania wody. 100% ankietowanych zakręca wodę gdy myje zęby! Tak samo było też w przypadku włączania pralki tylko wtedy, gdy jest pełna. To bardzo dobre oznaki, myślimy, że woda dla ludzi jest ważna, ale trzeba przekazywać te informacje innym aby wszyscy mogli ją chronić. Dlatego wykonaliśmy wodny deptak- ślady wodne z wskazówkami dla każdego. Myśleliśmy nad tym, jak wykonać deptak, aby każdy uczeń mógł widzieć nasze rady. Wpadliśmy na pomysł aby przyczepić kartki z wskazówkami na schodach. Przecież każdy w szkole przechodzi po nich nie jeden raz. Wiele osób przechodząc zapamięta rady, a potem jest szansa, że zastosuje je w życiu codziennym. Po jakimś czasie ponowiliśmy nasze ankiety, których wyniki były lepsze. Więcej osób zdeklarowało, że bierze krótkie prysznice i podlewa rośliny konewką. Mamy nadzieję że dzięki naszym działaniom każdy będzie wykorzystywał wskazówki, które chcemy przekazywać.

170km

Wpuszczony w kanał.

Nasze kolejne zadanie nazywało się "Wpuszczony w kanał" . W ramach tego wyzwania przygotowaliśmy listę urządzeń do oszczędzania wody wraz z ich cenami. Następnie udaliśmy się do szkolnych toalet by sprawdzić ich stan oraz czy są zastosowane urządzenia do oszczędzania wody. Po dokładnych badaniach okazało się, że nasze toalety są w bardzo dobrym stanie, gdyż nie wystąpiły przecieki, a w każdym kranie zamontowane były perlatory, co nas bardzo ucieszyło.  Potem dowiedzieliśmy się, że do spłukaniu pisuaru potrzeba 0,5 litra wody, natomiast do spłukania toalety 5 litrów wody. Dzięki temu obliczyliśmy średnio ile wody zużywa się codziennie do spłukania toalet. Wyniki naszych badań przedstawiliśmy na forum klasy. Na koniec poszliśmy przedstawić nasze działania pani dyrektor, która z nami chętnie porozmawiała na temat oszczędzania wody w szkole. Podziękowaliśmy za to, że w naszej szkole woda się nie marnuje. Zaproponowaliśmy używanie mydła w pianie, gdyż przyczynie się do zużywania mniejszej ilości życiodajnej cieczy i nie jest to bardzo kosztowna inwestycja. Na to pani dyrektor odpowiedziała nam, że mydło w pianie jest już na etapie testów i będzie powoli wprowadzane do wszystkich toalet.

180km

Woda, którą spożywamy.

Kolejne zadanie, które wykonaliśmy to „Woda, którą spożywamy”. Wykonywanie tego zadania zaczęliśmy od dyskusji na temat posiłków z ostatnich dni. Następnie zbadaliśmy środek 2 i dzięki niemu poznaliśmy sekretne życie wody w mięsie. Omówiliśmy ten temat, a potem przystąpiliśmy do działania: zaczęliśmy zamieniać posiłki mięsne na bezmięsne. Przez te kilka dni prowadziliśmy dzienniczek, dzięki któremu odnotowaliśmy ile wody zaoszczędziliśmy. Następnie wykonaliśmy wykres porównujący dwie diety: mięsną i bezmięsną. Później na podstawie zdobytych wcześniej informacji wykonaliśmy plakat zachęcający do zmiany. Na koniec zajęliśmy się tematem kawa czy herbata i zaczęliśmy przekonywać nauczycieli do zastąpienia kawy herbatą, gdyż zużywa ona mniej wody.

Dnia 29 czerwca zakończyliśmy wyzwanie rzucone naszym rodzinom w ramach zadania "rzuć wyzwanie rodzinie".  Zaczęliśmy wykonywać je od wypełniania dzienniczków przez rodziców. Zapisywali oni wszystkie czynności, do których zużywali wodę podczas dnia. Po przyniesieniu uzupełnionych dzienniczków, wpisaliśmy sposoby dotyczące oszczędzania wody, w odniesieniu do wykonanych czynności. Potem zrobiliśmy ulotki ozdobione różnymi elementami dla rodziców, informujące o działaniach oszczędzających wodę. Dodaliśmy też ciekawe fakty o wodzie. Rodzice również złożyli deklarację, w której potwierdzili, że będą oszczędzać wodę. Jedną zatrzymali w domu, druga zaś jest wywieszona na szkolnej gazetce wraz z wszystkimi czynnościami, które wykonaliśmy w tym zadaniu. Przygotowaliśmy również ulotki z sposobami oszczędzania wody dla uczniów. W ciągu roku oszczędność wody po zastosowaniu działań oszczędzających wyniesie około 50 m3 w ciągu roku.

190km

Rzuć wyzwanie rodzinie.

200km

Zbiornik na deszczówkę.

Dnia 30 czerwca zakończyliśmy wykonywać zadanie "zbiornik na deszczówkę". Celem tego zadania było zakupienie i zamontowanie zbiornika na deszczówkę w naszej szkole, aby zmniejszyć przy tym emisję CO2, wkład finansowy, ilość zużytej energii oraz używać zgromadzonej wody do podlewania naszych roślin z zadania "sam je wyhoduj". Przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą używania zbiorników na deszczówkę przez uczniów. Udział wzięło 45, w tym 19 używało zbiornika na deszczówkę w domach. Średnia pojemność zbiornika wyniosła 600 litrów. Dziennie wraz z uczniami gromadzimy około 11 m3 wody. W ciągu roku w naszym rejonie suma opadów wynosi 390 mm na m2, w Warszawie wynosi  531,5 mm na m2, natomiast w okolicach Krakowa 671,9 mm na m2. Różnica ta polega na wysokości nad poziomem morza, szerokości geograficznej. Dane o opadach w naszym rejonie uzyskaliśmy za pomocą deszczomierzu, zrobionego przez nas oraz przy pomocy danych ze stron internetowych.

210km

Nasz własny mini ogródek.

7 lipca zakończyliśmy zadanie "sam je wyhoduj". Na początku zebraliśmy informacje z internetu oraz książek na temat uprawy własnych warzyw w szkolnym mini ogródku. Wraz z grupą myśleliśmy również o nietypowych pojemnikach do uprawy roślin. Po części informacyjnej wystąpiliśmy do Pani Dyrektor z prośbą o przydzielenie nam skrawka ziemi przy rabatach z roślinami ozdobnymi, otrzymaliśmy zgodę i zaczęliśmy przygotowywać miejsce pod uprawę sałaty w przydzielonym nam ogródku. Przygotowaliśmy glebę, po czym posadziliśmy sadzonki sałaty pozyskane dzięki uprzejmości osób nam życzliwych. Na początku do podlewania używaliśmy wodę z kranu, a następnie wodę ze zbiornika na deszczówkę, zakupionego przez nas, dzięki funduszom pozyskanym ze zbioru makulatury i puszek. Zebraną sałatę przekazaliśmy gospodarzowi, który zużył ją w gospodarstwie domowym oraz dał zwierzętom hodowlanym. Korzenie sałaty pozostawiliśmy w glebie wzbogacając ją w związki organiczne, które stanowią pokarm dla żyjących w niej saprobiontów.

bottom of page